Tags

Related Posts

Share This

Dostosuj zabawki do wieku i etapu rozwoju dziecka

Poza tym, że są bezpieczne, dobre zabawki dla małych dzieci muszą odpowiadać etapom rozwoju i rozwijającym się zdolnościom. Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie i potrzebuje zabawek stymulujących nowe umiejętności poznawcze.

Niemowlęta lubią patrzeć na przedmioty podążając za nimi oczami. Zazwyczaj wolą twarze i jasne kolory. Niemowlęta mogą sięgać, fascynować się tym, co potrafią ich dłonie i stopy, podnosić i obracać głowę w kierunku dźwięków, wkładać rzeczy do ust i wiele więcej. Odpowiednie zabawki dla niemowląt to rzeczy, do których mogą sięgać, trzymać w rączce, ssać i trząść, takie jak grzechotki, zabawki do ściskania, gryzaki, miękkie maskotki, teksturowane piłki oraz książeczki winylowe i planszowe. Starsze maluchy, które już się poruszają zwykle przechodzą od przewracania się i siedzenia, do skakania, podskakiwania, raczkowania, podciągania się i stania.

Rozumieją nazwy, imiona i inne popularne słowa, potrafią identyfikować części ciała, znajdować ukryte przedmioty oraz wkładać i wyjmować przedmioty z pojemników.

Odpowiednie będą dla nich przytulanki, pojazdy, zabawki do kąpieli, duże klocki, zabawki do pchania i ciągnięcia oraz maty do zabawy i raczkowania. Roczne dzieci zazwyczaj mogą chodzić, a nawet wspinać się po schodach. Lubią historie, wypowiadają pierwsze słowa i mogą bawić się obok innych dzieci. Takim dzieciom można już kupić książeczki planszowe z prostymi ilustracjami lub fotografiami prawdziwych przedmiotów, nagrania z piosenkami, rymowankami i prostymi bajkami, kredki i papier do rysowania, puzzle, zabawki pluszowe i wózek dla lalki. Nieco większym dzieciom, które mają dobrą kontrolę nad dłońmi i palcami można kupić drewniane łamigłówki, klocki do łączenia, zestawy konstrukcyjne, akcesoria i ubranka dla lalek, mebelki dziecięce, książki z bajkami i obrazkami, farby do malowania palcami, nożyczki z tępymi końcówkami oraz instrumenty muzyczne. Zabawki dla dzieci w różnym wieku znajdziesz na stronie https://www.zakupomat.net/. Dzieci rozwijając się i rosnąc lubią eksperymentować z zabawkami i wciąż pojawiającymi się nowymi umiejętnościami fizycznymi. Bezpieczne zabawki dla małych dzieci są dobrze wykonane, bez ostrych części lub odłamków, malowane nietoksyczną farbą bezołowiową, nietłukące i łatwe do czyszczenia.

Zerknij też tutaj: Zbyt wiele zabawek to nic dobrego.