Tags

Related Posts

Share This

Jak wybrać najlepszą matę do ćwiczeń

Większości z nas wykonuje ćwiczenia w domu – są tańsze, poza tym możemy ćwiczyć o każdej porze dnia. Niestety zapominamy często o niezbędnych gadżetach, które nie mają na celu, byśmy wydawali pieniądze. Są one o tyle potrzebne, że dbają o nasze bezpieczeństwo i wygodę. Jednym z takich gadżetów jest mata do ćwiczeń. Ta potrzebna jest w każdych warunkach, niezależnie od tego czy ćwiczymy w domu czy w klubie fitness. Dzięki niej nasze treningi mogą być jeszcze bardziej efektywniejsze. Zatem jaką wybrać matę do ćwiczeń? Wybór nie jest prosty, ale znając kilka zasad z pewnością wybierzemy coś dla siebie.

Jak wybrać najlepszą matę do ćwiczeń

Po pierwsze – grubość i długość. Ta jest zależna od tego jakiego rodzaju ćwiczenia zamierzamy wykonywać. Do jogi wystarczy grubość 3 mm, natomiast na zajęcia fitness należy zakupić matę o grubości już 10 mm. Niekiedy grubość maty dopierana jest do rodzaju podłoża. Jeśli chodzi o powierzchnię maty to najlepsze są te, na której mieści się całe nasze ciało w pozycji leżącej. Należy tu zaznaczyć, że jeśli zamierzamy uczęszczać na zajęcia fitness to zazwyczaj są tam już maty i nie musimy przychodzić ze swoimi. Kolejna kwestia to materiał, z którego jest wykonana mata. Na rynku mamy kilka opcji. Jedną z najtańszych są te wykonane z pianki neoprenowej. Są również najczęściej kupowane, ponieważ nie ślizgają się i są lekkie (łatwe do przewożenia i składania). Droższą opcją są maty wykonane z kauczuku lub gumy.

Na te zazwyczaj decydują się kluby, gdyż nie wchłaniają potu i są bardziej higieniczne oraz łatwe w czyszczeniu. Jaką matę zatem warto kupić? Zakup powinien być przede wszystkim dobrze przemyślany ze względu na rodzaj ćwiczeń, które chcemy wykonywać. Wtedy bezpośrednio patrzmy na grubość maty. Ważne jest również to, że na ten zakup może pozwolić sobie każdy z nas. Maty z pianki możemy zakupić już za kilkanaście złotych. Jeśli chcemy jednak zainwestować w dobry sprzęt na lata to warto wybrać oczywiście te maty, które są wykonane z gumy lub kauczuku. W tym przypadku musimy się jednak liczyć z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu złotych.