Tags

Related Posts

Share This

Okres roztrenowania po sezonie biegowym

Każdy profesjonalny i amatorski biegacz powinien przejść okres roztrenowania. Zazwyczaj zaczyna się on wtedy, kiedy na dworze jest już coraz zimniej, a w konsekwencji nie jest już organizowanych tak dużo zawodów. To czas kiedy możemy zacząć planować kolejny rok – treningi, strategię. Poza tym każdy biegacz czuje z pewnością skutki kończącego się sezonu – głównie zmęczenie. To znak, że czas na odpoczynek. W okresie roztrenowania zazwyczaj biegacze rezygnują z biegania. Nie oznacza to jednak, że w ogóle rezygnują z aktywności fizycznej. Są to ćwiczenia, gdzie nie trenujemy już tak intensywnie. Z pewnością wiele osób odczuwa skutki treningowe z całego roku. Czasem dają o sobie znać kontuzje, które właśnie teraz warto wyleczyć do końca. Ile powinien trwać okres roztrenowania? Nie ma tutaj stałych reguł. Zazwyczaj jest to około pół miesiąca. Czas ten jest różny w zależności od tego, jak bardzo jesteśmy zmęczeni po skończonym sezonie. Warto wtedy zregenerować siły, korzystać z kąpieli solankowych.

Okres roztrenowania po sezonie biegowym

Jednak okres roztrenowania to nie tylko odpoczynek fizyczny. To także, a w większości przypadkach głównie odpoczynek psychiczny. Wielu specjalistów zaleca skupienie się właśnie na tym aspekcie. Jak to zrobić? Warto zapisać się na jogę. Poza tym warto po prostu robić to co każdy – umówmy się ze znajomymi, idźmy do kina czy restauracji. Nie odmawiajmy sobie również w tym czasie małych bomb kalorycznych. To czas, aby całkowicie się rozluźnić i nie myśleć o bieganiu. Wracając do samej aktywności fizycznej to z pewnością i ona nie ominie większości biegaczy. Oczywiście nie jest ona absolutnie zabroniona.

Ale warto tutaj pamiętać, by nie przesadzać z intensywnością owych ćwiczeń. Jeśli chcemy jechać na rower – dobrze, ale nie zachowujmy się niczym na zawodach. Ma to być wycieczka rowerowa bez szarżowania. Możemy uprawiać większości sportów. Musimy jednak pamiętać, by nie dawać z siebie wszystkiego, ponieważ niedługo zbliży się kolejny sezon, a my nie możemy nabawić się kontuzji już na samym początku.